Forum Pongit Fan Site Strona Główna Pongit Fan Site
Pongit Fan Site
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Historia Polski po 1945 r (doc. dr hab. A. Topol)
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pongit Fan Site Strona Główna -> Dydaktyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dorota




Dołączył: 03 Gru 2007
Posty: 66
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pon 16:28, 29 Lis 2010    Temat postu: Historia Polski po 1945 r (doc. dr hab. A. Topol)

Lekturki na egzamin:
1. J. Eisler: Grudzień 70. Warszawa 1995
2. A. Friszke: Polska Gierka. Warszawa 1995
3. A. Garlicki: Stalinizm. Warszawa 1993
4. R. Habielski: Emigracja. Warszawa 1995
5. A. Paczkowski: Stanisław Mikołajczyk. Warszawa 1994


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Łasic




Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 82
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Racibórz&Katowice

PostWysłany: Pią 0:21, 17 Gru 2010    Temat postu:

Na naszym mailu założyłam 5 tematów odnośnie lektur, każdy jest oznaczony tytułem książki. Jeśli ktoś nie miał do czynienia z gmailem, to wystarczy wejść w dany temat, kliknąć odpowiedź, załączyć plik i wysłać Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KellyCMI
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 174
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Jastrzębie Zdrój

PostWysłany: Czw 11:09, 30 Gru 2010    Temat postu:

Słyszał ktoś, a jeszcze lepiej widział i ma dostęp do jakiegoś skryptu, gdzie ponoć są również pytania do egzaminu, które częstokroć się powtarzały w kolejnych latach. Bo chyba nie chodzi o to, co Damian wrzucił?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Valgard




Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 80
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Zona

PostWysłany: Wto 23:11, 04 Sty 2011    Temat postu:

Zamieszczam streszczenie mojej części książki, która mi przypadła.


Stalinizm: Procesy i Represje

Istotną rolą w kształtowaniu poglądów i sposobu myślenia obywateli w nowej rzeczywistości były sądowe procesy polityczne. Proces taki nie miał dojść do prawdy. Miał przede wszystkim ilustrować tezę polityczną. Wykazać linię przewodnią partii, od której odstępstwo było zdradą. Linia ta w zależności od sytuacji w partii jak i międzynarodowej (a konkretnie: stosunku Kremla do pewnych wydarzeń na świecie) zmieniała się. Reasumując proces polityczny był spektaklem o charakterze dydaktycznym (docierało to do obywateli poprzez radio, prasę, literaturę, później telewizję ). Każda z osób biorących udział w procesie (sędzia, prokurator, adwokat, świadkowie, oskarżony etc.) mieli swoją własną rolę do odegrania ściśle według zaplanowanego scenariusza. Właściwie nie wiemy nic o tych, którzy scenariusze do procesów pisali. Wiadomo jednak, że robili je na bezpośrednie zlecenie zainteresowanych (Stalin, Bierut etc.). Skonstruowanie takiego scenariusza wymagało, aby wszystko do siebie pasowało, każde kłamstwo czy półprawda musiała ze sobą współgrać i każdy szczegół był istotny. Przykładowo: jeśli oskarżony zeznawał że pewnego dnia szedł daną ulicą i po drugiej stronie ulicy mijał go pan X. To pan X z samego faktu, że był wspomniany przez oskarżonego -pozornie bez wpływu na toczącą się sprawę – był już naznaczony jako osoba podejrzana. Taki pan X często pojawiał się jako oskarżony w innej sprawie i mogło być tak, że poprzedni oskarżony skazany na śmierć stawał się „świadkiem” w jego sprawie (dzięki czemu często unikał wykonania wyroku śmierci).
O wiele łatwiejszą rolę miał sędzia. Musiał pamiętać jakie pytania zadawać a jakich nie. Odczytywał wyrok (lecz nie on ustalał jaki).
Obrońca nie mógł budzić wątpliwości mocodawców procesu. Nie mógł również podczas procesu przekonywać o braku winy oskarżonego a także wyciągać na światło dzienne niedozwolonych praktyk śledczych. Mógł jedynie ubiegać się o środki łagodzące oskarżonego najlepiej oskarżając innych oskarżonych tudzież świadków.
Prokurator przygotowywał akt oskarżenia. Często jednak nie bez pomocy (w procesie Mariana Spychalskiego akt oskarżenia redagował sam Bierut). Do niego należało aby cały proces przebiegał zgodnie z planem i wcześniejszymi założeniami.
Według stalinowskiej doktryny dowodem koronnym w sprawie było przyznanie się do winy oskarżonego. Tego od niego wymagano, miał podczas procesu współpracować z prokuratorem i opowiadać o swoich występkach ze szczegółami. Musiała po prostu nauczyć się swojej roli przed procesem i dobrze ją zagrać. Gdy podczas procesu oskarżony rozmyśliłby się, odwołał zeznania bądź skarżył się na sposób śledztwa proces przerywano. Zwykle po jakimś czasie powracano na salę sądową kiedy oskarżony „nauczył się” zgodnie z oczekiwaniami. Szczegóły wyjawiane przez oskarżonego musiała jak najbardziej przylegać do życiorysu. Dzięki temu fakty prawdziwe automatycznie uwierzytelniały „fakty podpięte” i uwiarygodniały proces w oczach osób, które mogły go znać.
Bardzo ważną kwestią było odrzucenie zasady, iż prawo działa wstecz. Dzięki temu można było postawić przed sądem np. premiera II RP Kazimierza Świtalskiego za faszyzację Polski międzywojennej.
27 kwietnia 1949 Sejm uchwalił ustawy dot. sądownictwa karnego:
- Zniesienie trójinstancyjności postępowania sądowego i instytucję sędziego śledczego.
- Do orzeczeń sądowych wprowadzono kryterium stopnia szkodliwości czynu.
W lipcu 1950 oddzielono Prokuraturę od Ministerstwa Sprawiedliwości. Aby szybko uzupełnić kadro dalej funkcjonowały 15 miesięczne kursy sędziowskie zastępujące wymaganie wykształcenia wyższego. Sądy wojskowej nadal miały pod swoją jurysdykcją także osoby cywilne. W sądach natomiast funkcjonowały tzw. Sekcje tajne. Sekcja Tajna Warszawskiego Sądu Wojewódzkiego skazała do 1954 ok. 500 osób.
Wysoka skala represji była zagłuszana przez propagandę podkreślającą praworządność Polski Ludowej. Stanisław Radkiewicz, minister bezpieczeństwa publicznego co kilkanaście miesięcy wydawał dekret nawołujący do przestrzegania praw oskarżonych i zakazywał stosowania przemocy fizycznej jednocześnie na zebraniach z funkcjonariuszami bezpieki mówiąc coś zgoła innego. Aparat bezpieczeństwa działał w ścisłej kooperacji z sądownictwem a także służbą więzienną. Sama bezpieka w początkowej fazie miała za zadanie pacyfikować wszelki opór społeczeństwa, kilka lat później przyszło jej działać wśród środowiska PZPR prowadząc do procesów politycznych inspirowanych przez kierownictwo. Dało to niesamowitą władzę temu aparatowi, który wzbudził strach wśród samego kierownictwa. Stąd często kontrolowano postępowanie aparatu a nawet zakazano wszelkich działań operacyjnych przeciw członkom Partii. Nigdy tego jednak nie przestrzegano. Biuro Polityczne Partii formalnie zwierzchnie nad całym „zbrojnym ramieniem” tylko częściowo sprawowali nad nią kontrolę. Działo się tak ze względu na ambicje samych funkcjonariuszy wyższych szczebli jak i na życzenie Kremla. Stalin chciał mieć pełną kontrolę nad kierownictwem Partii więc wprowadzał w swych ludzi do kadr wojskowych i bezpieczeństwa. Tzw. „doradcy radzieccy” nie musieli mieć eksponowanych stanowisk (np. jak marszałek Rokossowski), mogli nawet być niżej w hierarchii co nie przeszkadzało im usunąć swych zwierzchników na polecenie Moskwy.
Poczucie zagrożenia ze strony bezpieki wynikało z analogicznych wydarzeń w ZSRR jakim była Wielka Czystka w latach 30. Która była zainspirowana głównie właśnie przez bezpiekę. Bierut, Berman i Minc zawiązali triumwirat m.in. po to aby zneutralizować zagrożenie ze strony aparatu i osobiście zajmowali się wszelkimi procesami politycznymi.
Częstym motywem oskarżenia była współpraca z gestapo. W więzieniach przebywali nadal funkcjonariusze gestapo składający zeznania jako świadkowie na życzenie władz. Ponadto po wojnie na terenie kraju pozostało mnóstwo pustych formularzy gestapo jak i pieczątek co umożliwiało produkcję wiarygodnych fałszywek.
Jak już wspomniano procesy polityczne często były pewną zaplanowaną sekwencją spraw wymierzonych w konkretne osoby czy grupę osób. I tak przykładem jest tzw. sąd generalski trwający od 31 lipca do 13 sierpnia w Najwyższym Sądzie Wojskowym, przed którym stanęli generałowie Stanisław Tatar, Franciszek Herman, Jerzy Kirchmayer i Stefan Mossor. Był to prolog procesu generała Mariana Spychalskiego, który został aresztowany w maju 1950 roku. Ten proces miał zaś być powiązany ze sprawą Władysława Gomułki, którego aresztowano 2 sierpnia 1951 roku.
Procesy sądowe w stalinowskim okresie miały także na celu rozbić kościół i zakony. Taktyka była podobna. Aresztowanie księdza, pracownika kurii czy zakonnika było zazwyczaj wstępem do postawienia przed sądem najwyższych hierarchów powiązanych z oskarżonymi.
21 lipca 1951 roku w Warszawie odsłonięto pomnik Feliksa Dzierżyńskiego (został usunięty w 1990 roku).
W 1950 – 1955 aresztowano ponad 40 tysięcy osób, skazano 28 tysięcy (1000 wyroków śmierci).
Skazywano także chłopów za niewywiązanie się z dostaw obowiązkowych (52’ 94 tysiące; 53’ 250 tysięcy).
Funkcjonowały obozy pracy, do których trafiano na mocy decyzji komisji specjalnej (a nie sądu). Oblicza się, że przez obóz pracy przeszło 200 tysięcy osób.
Rozbudowywano sieć agenturalną, która w 1954 roku osiągnęła liczbę 75 tysięcy osób. Wówczas w kartotekach bezpieki znajdowało się 6 milionów nazwisk.
W październiku 1951 roku powołano Polską Akademię Nauk, oparta na wzorach radzieckich miała stanowić największą instytucję naukową w Polsce Ludowej. W tym roku wprowadzono do wszystkich szkół obowiązkową naukę języka rosyjskiego, a kariera naukowa nie była możliwa bez studiowania nauki marksistowskiej. Socjologia, cybernetyka i metodologia były zakazane.
W kulturze obowiązującym nurtem był realizm socjalistyczny.
W tym czasie sejm pracował nad projektem konstytucji, który w końcu trafił na biurko Stalina. Wniósł on 50 poprawek i po ich uwzględnieniu 22 lipca 1952 roku ją uchwalono. Wzorem konstytucji ZSRR treść jej była bardzo mętna, a obok demokratycznych i wolnościowych frazesów pojawiały się sformułowania, które umożliwiały dowolną interpretację lub wręcz naginanie w zależności od potrzeby chwili. 1 sierpnia uchwalono nową ordynację wyborczą, według której wyborcy nie mieli wpływu na zgłaszanie kandydatów a ich liczba pokrywała się z liczbą miejsc poselskich w danym okręgu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
agata
Administrator



Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 238
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Czw 14:21, 20 Sty 2011    Temat postu:

Hej, czy ktoś wie, co z resztą lektur? Np. nie ma żadnego rozdziału o Emigracji, pozostałe też są niekompletne.
Poza tym - wielka prośba - jak wrzucacie streszczenia to podawajcie numer rozdziału i strony!!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dorota




Dołączył: 03 Gru 2007
Posty: 66
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Czw 15:17, 20 Sty 2011    Temat postu:

cóż... składam samokrytykę i oświadczam że swojego rozdziału "Emigracji" nie umieszczę.....
Wpadły mi ( i chyba większości grupy) w ręce streszczenia zrobione w zeszłym roku z lektur.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Dorota dnia Czw 15:17, 20 Sty 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
agata
Administrator



Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 238
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Czw 22:04, 20 Sty 2011    Temat postu:

ale nie wszystkim one wpadły, a umowa była... No ale jak tam chcecie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dorota




Dołączył: 03 Gru 2007
Posty: 66
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Czw 23:30, 20 Sty 2011    Temat postu:

wiem....
dla odkupienia przynajmniej części swoich win przesłałam na maila skan tych notatek z "Emigracji" z zeszłego roku....


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Dorota dnia Czw 23:31, 20 Sty 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
agata
Administrator



Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 238
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 19:51, 21 Sty 2011    Temat postu:

W imieniu tych, którzy nie kserowali opracowań z zeszłego roku - dzięki Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Łasic




Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 82
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Racibórz&Katowice

PostWysłany: Pon 18:49, 24 Sty 2011    Temat postu:

Przesyłam część pytań, które zapamiętałam plus próbę odpowiedzi na nie, które i tak trzeba zweryfikować i uzupełnić - dlatego proszę o pomoc w tym.

1. Konferencja na której uzgodniono granicę III Rzeszy
- Poczdam?
2. Kiedy obniżono granicę pełnoletniości z 21 na 18 lat (kodeks rodzinny)
- 1950, 27 czerwca
3. PKPG
- Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego, komisja działająca 1948–1956
4. PRON
- Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego.
5. Traktat akcesyjny PL do UE podpisano....
- Ateny, Grecja
6. Trybunał Konstytucyjny –
- 1997 r
7. Ilu potrzeba obywateli żeby zgłosić partię polityczną
- 100 tys?/ 1 tys?
8. ZSL
- Zjednoczone Stronnictwo Ludowe (ZSL) – chłopska partia polityczna w Polsce powstała 27 listopada 1949
9. Jan Dembowski – z jakiej partii pochodził?
- bezpartyjny?
10. na czele jakiej organizacji ppp stał Kazimierz Pużak?
- komendant główny Gwardii Ludowej WRN. Przewodniczący podziemnego parlamentu Rady Jedności Narodowej. Aresztowany w 1945 przez NKWD i sądzony w procesie szesnastu.
11. Na jakiej podstawie prawnej internowano Wyszyńskiego?
- uchwała rządu?
12. Na czele czego stał Radkiewicz w latach 1955-56?
- 9 grudnia 1954 zdjęty ze stanowiska ministra BP, a w lipcu 1955 ustąpił z Biura Politycznego. Po złożeniu tzw. samokrytyki został wyznaczony na dyrektora Państwowych Gospodarstw Rolnych
13. Kiedy Watykan nawiązał stosunki z PRL i zaakceptował granicę zach.?
- 1972 - piscoporum Poloniae coetus - bulla wydana przez papieża Pawła VI 28 czerwca 1972 roku. Normalizowała stosunki prawne między PRL a Watykanem oraz ustalała nowy, kościelny podział administracyjny na Ziemiach Odzyskanych.
14. Gdzie miały miejsce plenarne rozmowy Okrągłego Stołu?
-rozmowy w Magdalence – spotkania władz państwowych PRL z przedstawicielami NSZZ Solidarność, odbywające się od 16 września 1988 roku w ośrodku konferencyjnym MSW Magdalence pod Warszawą.
- Rozmowy rozpoczęły się 6 lutego 1989 o godzinie 14:23, a zakończyły 5 kwietnia tego samego roku. Prowadzone były w kilku miejscach, a ich rozpoczęcie i zakończenie odbyło się w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie.
-?
15. Jakie było 2 postanowienie a propo Okrągłego Stołu?
-
16. W jakim budynku funkcjonował B. Bierut jako prezydent?
- Belweder w Warszawie (Zespół Rezydencji Belweder i Hotel Belweder, ul. Belwederska 54-56)
17. Jaki premier powrócił z emigracji do PRL?
- Stanisław Mackiewicz
18. Do jakiej gazety pisała Agnieszka Osiecka?
- Po prostu – polskie pismo społeczno-polityczne, wydawane w latach 1947–1957 w Warszawie
19. Jaki historyczny kwartalnik wydawał Instytut Literacki w Paryżu
- Zeszyty Historyczne
20. ile majątków rozparcelowano w 1946 r
-
21. Od kiedy wprowadzono na studiach obowiązkowe praktyki robotnicze?
- 1968?
22. Z jaką organizacją związani byli Junacy?
- Po drugiej wojnie światowej działały organizacje o podobnym charakterze, których członków również określano mianem junaków: "Służba Polsce" (1949-1955) i Ochotnicze Hufce Pracy (od 1959 roku).
23. Bataliony, kamieniołomy itp
- Wojskowy Korpus Górniczy - formacja wojskowej służby zastępczej utworzona w 1949 w PRL
24. W jakim okresie dzieje się akcja serialu 40latek?
- dekada Gierka
25. Ceny jakiego produktu podrożały o 100% w 1976 r?
- Cukier
- Mięso?
26. Ilu było marszałków PL?
- trzech: Michał Rola-Żymierski, Konstanty Rokossowski, Marian Spychalski
27. Jaki uniwersytet powstał w 1977 r?
- Uniwersytet Latający
28. Jakie nowe województwa utworzono w 1950 r?
- W 1950 r. dokonano kilku zmian w podziale administracyjnym. Zmiany te dotyczyły tak zwanych Ziem Odzyskanych. Trzy istniejące już województwa podzielono, wydzielając tym samym trzy nowe jednostki terytorialne: województwo koszalińskie (z województwa szczecińskiego), województwo zielonogórskie (z województwa poznańskiego) i województwo opolskie (z województwa śląskiego, które zmieniło nazwę na województwo katowickie (w latach 1953-1956 województwo stalinogrodzkie)
29. Za co poszedł siedzieć Jerzy Andrzejewski?
- Od lat 60. aktywny uczestnik opozycji demokratycznej. Współautor Listu 34. W latach 70. współzałożyciel KOR. Szykanowany przez władze PRL-u
30. Kto z WRONu nie poparł stanu wojennego?
- ppłk Mirosław Hermaszewski (według własnej relacji wpisany na listę członków bez jego wiedzy i zgody) ????
31. Ile mandatów zgarnęli komuniści w 1989?
- sejm ...... + senat ....
32. Papież 1 pielgrzymka
- I pielgrzymka (2-10 czerwca 1979)
33. Ile partii było w sejmie po wyborach w 1991?
- 29
34. Kiedy możliwość istnienia partii politycznych w PL
- ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grenadier




Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Katowice

PostWysłany: Pon 19:59, 24 Sty 2011    Temat postu:

To ja dorzucę jeszcze parę pytań które pamiętam, może się przyda w sobotę?

35. To powiedział "Dyktatura ciemniaków"?
S. Kisielewski?
36. Jakie wydarzenie zatwierdziło zmiany ustrojowe(lub jakoś tak)?
czyżby pierwsze wolne wybory do sejmu?
37. Ilu biskupó podpisało się pod listem do niemców?
- 35?
38. W jakim trybie, procesie uchwalono konsytucję z 1997?
39. Do czego namawiał Gomułka przed wyborami w 1957 roku?
Ja napisałem że do "udziału w wyborach" z myślą o tej tzw. odwilży , ale najprawdopodobniej to jest dobra odpowiedź

Co pytania 15, czy to nie chodziło o drugą komisję, czym się zajmowała?
Bo znalazłem takie info. że była od spraw reform politycznych


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Grenadier dnia Pon 20:14, 24 Sty 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kamila




Dołączył: 23 Lut 2007
Posty: 175
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Hindenburg

PostWysłany: Pon 23:35, 24 Sty 2011    Temat postu:

hej, w bobie udało nam się spisać 42 pytania
nie chce mi się przeglądać, które już są zamieszczone Smile






[/img]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KellyCMI
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 174
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Jastrzębie Zdrój

PostWysłany: Pią 20:08, 28 Sty 2011    Temat postu:

Było jeszcze pytanko o pierwszą pielgrzymkę JPII oraz o Ryszarda Reiff'a, jako typa z Rady Państwa, który był przeciwny wprowadzeniu stanu wojennego.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez KellyCMI dnia Pią 20:27, 28 Sty 2011, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alatar




Dołączył: 05 Lut 2007
Posty: 240
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: ja mam wiedzieć?

PostWysłany: Czw 15:30, 24 Lut 2011    Temat postu:

Zebrałem pytania z egzaminu, a ponieważ nie pamiętam ich brzmienia, proszę o poprawki (w sumie nie wiem czemu mi wyszło 46 pytań, skoro było 45 Twisted Evil ):


1) Na której konferencji ustalono zachodnią granicę Polski?

2) Kiedy obniżono granicę pełnoletności (z 21?) na 18 lat?

3) Rozwiń skrót (czym była?) PKPG?

4) Co to (czym było?) PRON?

5) Gdzie podpisano traktat akcesyjny Polski do Unii Europejskiej?

6) Od którego roku postanowienia Trybunału Konstytucyjnego są wiążące?

7) Ile potrzeba podpisów by zarejestrować partię polityczną (kiedyś i teraz?)?

Cool Co to było ZSL?

9) Z jakiej partii pochodził Jan Dembowski?

10) Na czele jakiej organizacji (PPP?) stał w latach 1944-45 Kazimierz Pużak?

11) Na jakiej podstawie prawnej internowano prymasa Wyszyńskiego?

12) Jaką funkcję pełnił (na czele czego stał?) w latach 1955-56 Stanisław Radkiewicz?

13) Kiedy Watykan nawiązał stosunki z PRL i kiedy uznał jego zachodnią granicę?

14) Gdzie miały miejsce plenarne obrady Okrągłego Stołu?

15) Czego dotyczyły obrady 2 zespołu w ramach obrad Okrągłego Stołu (może chodzi o drugie postanowienie końcowe?)

16) W jakim budynku urzędował Bolesław Bierut jako prezydent?

17) Jak nazywał się premier polskiego rządu na uchodźstwie, który w 1955 roku powrócił do kraju
(i nawoływał do tego resztę emigrantów?)?

1Cool Do jakiej (opozycyjnej? niezależnej?) gazety pisała Agnieszka Osiecka?

19) Jaki kwartalnik historyczny wydawał Instytut Literacki w Paryżu?

20) Ile ziemi rozparcelowano do (w?) 1946 roku?

21) Od kiedy wprowadzono na studiach (obowiązkowe?) praktyki robotnicze?

22) Z jaką organizacją związani byli junacy?

23) Jak nazywała się wojskowa formacja pracująca w kopalniach (i kamieniołomach?)?

24) W jakim okresie dzieje się akcja serialu „Czterdziestolatek”?

25) Ceny jakie produktu spożywczego podrożały w 1976 roku o 100%?

26) Ilu było marszałków wojskowych w PRL?

27) Jaki „uniwersytet” powstał w 1977 roku?

2Cool Jakie (nowe?) województwa powstały w (wyniku reformy?) 1950 roku?

29) Za co został uwięziony Jerzy Andrzejewski?

30) Kto (we WRONie?) głosował przeciwko Stanowi Wojennemu?/Kto w Radzie Państwa sprzeciwił się wprowadzeniu Stanu Wojennego?

31) Ile miejsc przypadło reprezentantom strony rządowej (komunistom?, koalicji?) (w pierwszej turze?) wyborów kontraktowych?

32) Kiedy miała miejsce pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski?

33) Ile partii i organizacji miało swoją reprezentację w sejmie pierwszej kadencji (?) (1991?)?

34) Kiedy wprowadzono w Polsce możliwość istnienia partii politycznych?

35) Kto powiedział: „Dyktatura ciemniaków”?

36) Wydarzenie przełomowe w przemianach ustrojowych w Polsce w 1989?

37) Ilu polskich biskupów podpisało się pod listem do biskupów niemieckich?

3Cool W jakim trybie-procesie uchwalono konstytucję w 1997 roku?

39) Do czego namawiał Władysław przed wyborami w 1957 roku?

40) Za co został odznaczony (Orderem Budowniczych Polski Ludowej?) (Wincenty Pstrowski?, Piotr Ożański?, Michał Krajewski?, Stanisław Mazur?)?

41) Które dzieło Bolesława Piaseckiego zostało wpisane na indeks ksiąg zakazanych?

42) Kiedy powstała giełda papierów wartościowych?

43) W którym roku Edward Gierek ogłosił budowę Drugiej Polski?

44) Za co został (zamknięty?, internowany?, aresztowany?) Melchior Wańkowicz?

45) Jaki był problem z zalegalizowaniem NSZZ „Solidarność”?

46) Ile wynosiły odszkodowania dla amerykańskich przedsiębiorców za nacjonalizację ich mienia?


Pytanie 30 - pamiętam, że chodziło o Radę Państwa, ale dla bezpieczeństwa zamieściłem (za Łasicem) też WRON...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alatar




Dołączył: 05 Lut 2007
Posty: 240
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: ja mam wiedzieć?

PostWysłany: Czw 15:37, 24 Lut 2011    Temat postu:

A, rzucam do osób, które mają Topola bis, propozycję podziału między siebie tych pytań do odpowiedzenia na nie i poszerzenia o okoliczności, postacie, wydarzenia, daty (bo słyszałem, że podobno maja być te same pytania, tylko, że poszerzone????). Zatem ja się zabieram za pierwsze 10, osoby chętne do pomocy proszę o informowanie tutaj o tym, jakie pytania biorą na siebie...

Pozdrawiam i niech Klio ma nas w swojej opiece...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pongit Fan Site Strona Główna -> Dydaktyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin